0 0 lang="pl-PL"> Adam Niedzielski zapowiada „ryzyko trzeciej fali zachorowań” i deklaruje „konserwatywne stanowisko” rządu - Syndrom sztokholmski
Site icon Syndrom sztokholmski

Adam Niedzielski zapowiada „ryzyko trzeciej fali zachorowań” i deklaruje „konserwatywne stanowisko” rządu

Adam Niedzielski

W środę odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiadał się na temat pandemii koronawirusa.

Adam Niedzielski o kolejnej fali COVID-19

– Jest ryzyko trzeciej fali zachorowań, szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na tę sytuację. Do marca nie będzie decyzji o rezygnacji ze szpitali tymczasowych – zapewnił.

– Mamy system, który pozwala monitorować zasób łóżek i ich wykorzystanie w skali całego kraju, by dyspozytorzy mieli obraz, gdzie zespoły ratownictwa medycznego z pacjentem mogą być kierowane. Mamy mniejszą liczbę sytuacji z takimi konsekwencjami, gdzie karetka musi dłużej czekać – stwierdził minister zdrowia.

Minister przyznał, że system zdrowia wciąż jest obciążony.

– Notujemy malejące liczby zachorowań, ale jesteśmy daleko od strefy komfortu. Liczba zakażonych to wciąż ogromne obciążenie dla służby zdrowia – cytuje portal Donald.

Adam Niedzielski twierdził, że malejąca liczba zachorowań to wynik nałożonych w ostatnim czasie obostrzeń. Co sądzi o tym, że coraz więcej osób umiera przez COVID-19?

– Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, by na każdym etapie leczenia zapewnić takie rozwiązania, które by zmniejszyły liczbę zgonów. Chodzi o to, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy, żeby ta karetka dojeżdżała szybciej. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie testów antygenowych do zespołów ratownictwa medycznego. Te testy mają kluczową rolę do odegrania, ponieważ oznaczenie pacjenta, czy jest dodatni czy ujemny w trakcie przewozu czy na miejscu przy interwencji powoduje lepsze udrożnienie ścieżki prowadzenia pacjenta. Bo pacjent, który będzie miał dodatni wynik, będzie jechał od razu do szpitala covidowego i tam będzie już prowadzony nie obciążając zwykłego SOR-u – stwierdził.

Ujawnił także, że rząd nie zamierza zmieniać decyzji dotyczącej ferii zimowych – odbędą się w tym samym terminie dla całego kraju.

– Mimo różnych sygnałów pojawiających się, jak będą wyglądały ferie, nasze stanowisko jest konserwatywne, bezwzględne: ferie spędzamy w domu. To jest jedyna broń, która nas może uchronić przed trzecią falą pandemii – podkreślił.

– Ostateczne decyzje dotyczące tego, jak w ferie będą wyglądały różne obostrzenia (…), będą powiązane z tym, jakie rozwiązania zostaną wypracowane w mechanizmie europejskim. Z tego co wiem, rządy niektórych krajów już bardzo wyraźnie powiedziały, że będą zamykały swoje ośrodki narciarskie i oczekują tego od innych krajów po to, żeby nie psuć – na zasadzie, że gdzieś można, a gdzieś nie można – ogólnego standardu solidarności czy odpowiedzialności europejskiej, również w zakresie pandemii – poinformował.

Skomentował także kwestię świąt Bożego Narodzenia.

– Jeżeli chodzi o święta, to przyjęliśmy takie rozwiązanie, że oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do kameralnego, w gronie najbliższej rodziny spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę już ostatnie święta, które musimy spędzać w ten sposób – powiedział.

Adam Niedzielski zapowiada „ryzyko trzeciej fali zachorowań” i deklaruje „konserwatywne stanowisko” rządu
Exit mobile version