Kolejne 2 miliardy dla TVP i Polskiego Radia. Tak PiS rozdaje państwowe pieniądze

Andrzej Duda
0 1

Wygląda na to, że publiczne media mogą liczyć na kolejne ogromne pieniądze z budżetu państwa. Mowa o wsparciu dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, które przewidziane jest na 2021 rok.

Ma ono wynosić blisko 2 miliardy złotych. Zapis ten znajduje się już nie w specjalnej ustawie, lecz… w projekcie budżetu na 2021 rok.

TVP i Polskie Radio z ogromnymi dotacjami od państwa

Jak informuje portal Donald, stosowną poprawkę do budżetu na nadchodzący rok dopisał Henryk Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

„Upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień (…), z tym że wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1 950 000 tys. zł” – brzmi zapis z art. 8.

Na co dokładnie zostaną wykorzystane środki? Na „realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej”. Pieniądze zostaną przekazane przy uczestnictwie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Tylko w 2021 roku rekompensata za abonament RTV dla mediów publicznych wyniosła aż 1,95 mld zł. W roku 2017 było to 980 mln, zaś w latach 2018-2019 – 1,2 mld zł. Co roku najwięcej otrzymywała Telewizja Polska – w 2020 roku było to aż 1,71 mld z 1,95 mld zł.

Portal Donald przypomina – ustawa, którą podpisał Andrzej Duda, jako jedno z założeń podaje przeznaczanie co najmniej 1,95 mld rocznie na media publiczne aż do 2024 roku. Oznacza to 10 mld zł dla TVP i Polskiego Radia w ciągu pełnej kadencji. Prawnicy wskazywali jednak, że wspomniany zapis ustawy nie jest jednoznaczny.

Gazeta Wyborcza słusznie zwraca uwagę, że dotychczas rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia wypłacane były na podstawie specjalnej ustawy, teraz zaś zostały one zawarte w projekcie budżetu na 2021 rok – sprawia to, że Andrzej Duda nie będzie mógł ich zawetować.

W 2020 roku Andrzej Duda zgodził się podpisać ustawę pod warunkiem dymisji Jacka Kurskiego, który odszedł, jednak prędko ponownie objął kierownictwo nad TVP.

Kolejne 2 miliardy dla TVP i Polskiego Radia. Tak PiS rozdaje państwowe pieniądze

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Kolejne 2 miliardy dla TVP i Polskiego Radia. Tak PiS rozdaje państwowe pieniądze

  1. Tą rekompensatę za zwolnienia z abonamentu uchwalił rząd PO-PSL, co roku TVP i Polskie Radio dostają takie pieniądze więc nie wiem o co kręcicie afere

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry