0 0 lang="pl-PL"> Sąd podjął decyzję w sprawie 14-latka, który udostępnił wydarzenie Strajku Kobiet na Facebooku - Syndrom sztokholmski
Site icon Syndrom sztokholmski

Sąd podjął decyzję w sprawie 14-latka, który udostępnił wydarzenie Strajku Kobiet na Facebooku

Maciej Rauhut

Zapewne pamiętacie sprawę Macieja Rauhuta, 14-latka z Krapkowic. Chłopak udostępnił post Strajku Kobiet, za co miało mu grozić… 8 lat odsiadki, 4 w poprawczaku oraz 4 w więzieniu.

Sąd podjął decyzję w sprawie 14-latka

Jak podaje portal Donald, chłopak jest już bezpieczny. Ostatecznie sąd rodzinny w Strzelcach Opolskich odmówił rozpoczęcia postępowania. „Przewinieniem” miało być… udostępnienie informacji o krapkowickim Strajku Kobiet na Facebooku.

Zdaniem policjantów, którzy zapukali do drzwi nastolatka, było to „czynne propagowanie i nawoływanie do zgromadzenia”, próbowano także straszyć go, że odpowie za zorganizowanie wydarzenia, choć nie miał z nim nic wspólnego.

O sprawie dowiedziała się także szkoła nastolatka. Policjanci skierowali sprawę do sądu rodzinnego, twierdząc, że „postępowanie wobec osób nieletnich zawsze podyktowane jest przede wszystkim ich dobrem”.

Sąd jednak zdecydował, że brakuje podstaw do rozpoczęcia postępowania w tej sprawie. Media poinformował sędzia Daniel Kliś. Sprawą zainteresowała się Marcelina Zawisza, posłanka z Opola, i Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Jestem zadowolony z decyzji sądu, choć nawet jeśli sąd nie odmówiłby wszczęcia tego postępowania, to i tak wygrałbym sprawę w sądzie – powiedział Maciej.

– Myślę sobie, że trochę szkoda, że ta sprawa się nie odbędzie, bo komenda policji w Krapkowicach musiałaby jeszcze pokryć koszta sądowe. Żeby dowieść, że jestem zdemoralizowany, policja dołączyła do akt zdjęcie z błyskawicą mojej mamy – opowiadał.

– Nie zdziwię się, jeśli w mojej sprawie Zbigniew Ziobro podejmie interwencję. Jestem na to przygotowany – dodał po chwili. Okazuje się, że decyzja sądu jest nieprawomocna.

Jednak Maciej ujawnił, że dzięki jego sprawie radni w Krapkowicach zamierzają głosować nad wycofaniem pomocy finansowej dla policji, a on wraz z mamą będą składali zażalenie na funkcjonariuszy, w szczególności na komendanta powiatowego policji.

– Podczas interwencji w naszym domu złamał prawo, nadużył władzy. Zakazał mi m.in. pojawiania się na krapkowickim rynku i straszył karą poprawczaka i więzienia – wyjaśnia decyzję Maciej.

Sąd podjął decyzję w sprawie 14-latka, który udostępnił wydarzenie Strajku Kobiet na Facebooku
Exit mobile version